Wyciąg ze Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Oś Saska” uchwalonego przez
Walne Zgromadzenie w dniu 17 maja 2018 r.
§ 41
- Wybory i odwoływanie członków organów Spółdzielni, o których mowa w § 40 ust. 1 pkt 2 i 3 dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
- Organy Spółdzielni mogą ważnie obradować i podejmować uchwały jedynie
w obecności więcej niż połowy członków tych organów (quorum), jednakże Walne Zgromadzenie może ważnie obradować i podejmować uchwały niezależnie od quorum z zastrzeżeniem § 47 Statutu.
§ 42
Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.
§ 43
- Członek bierze udział w Walnym Zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika. Osoby prawne będące członkami Spółdzielni biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.
- Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności
i dołączone do protokołu Walnego Zgromadzenia. Lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu Walnego Zgromadzenia . - Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta, jednakże osoby, z których pomocy korzysta nie mają prawa zabierania głosu.
- Każdy członek ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów.
- W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej z prawem zabierania głosu, a także – z głosem doradczym – goście zaproszeni przez organ zwołujący Walne Zgromadzenie.
§ 44
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
- uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej i społecznej Spółdzielni,
- wybór i odwoływanie członków Rady Nadzorczej,
- rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych
i sprawozdań finansowych Zarządu, podejmowanie uchwał dotyczących wniosków wysuwanych przez członków Spółdzielni, Radę Nadzorczą lub Zarząd, - udzielanie absolutorium członkom Zarządu oraz podejmowanie uchwał
o odwołaniu członka Zarządu, któremu nie udzielono absolutorium, - podejmowanie uchwał w związku z oceną polustracyjną działalności Spółdzielni,
- podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania Spółdzielni do organizacji gospodarczych oraz występowania z nich,
- podejmowanie uchwał w przedmiocie nadwyżki bilansowej lub sposobu pokrycia strat,
- podejmowanie uchwał w sprawie zbycia, nabycia i obciążania nieruchomości lub zakładu oraz realizacji nowych inwestycji,
- oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań, jakie Spółdzielnia może zaciągać,
- podejmowanie uchwał o utworzeniu funduszu Spółdzielni nie wymienionego w § 64,
- podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni z inną spółdzielnią, podziału Spółdzielni, a także przyłączenia jej jednostki organizacyjnej do innej spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni,
- rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał Rady Nadzorczej,
- uchwalanie zmian do Statutu Spółdzielni,
- podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia Spółdzielni do związku lub zrzeszenia spółdzielczego, jak też wystąpienia z nich oraz wybór delegatów na zjazd związku,
- uchwalanie regulaminów obrad Walnego Zgromadzenia i Rady Nadzorczej,
- rozpatrywanie wniosków Rady Nadzorczej.
§ 45
- Walne Zgromadzenie zwoływane jest przez Zarząd przynajmniej raz w roku,
w terminie do dnia 30 czerwca. - Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd na żądanie:
- Rady Nadzorczej
- przynajmniej 1/10 członków Spółdzielni
- Żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia, o którym mowa w ust. 2 powinno być wyrażone w pisemnym wniosku, z podaniem celu jego zwołania.
- W przypadku, o którym mowa w ust. 2 i 3 Walne Zgromadzenie zwołuje się w takim terminie, aby mogło się ono odbyć w ciągu 4 tygodni od wniesienia żądania. Jeżeli to nie nastąpi, może je zwołać Rada Nadzorcza, Związek Rewizyjny lub Krajowa Rada Spółdzielczości.
- Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na Walnym Zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków Spółdzielni.
§ 46
- O zwołaniu Walnego Zgromadzenia zawiadamia się wszystkich członków na piśmie, co najmniej 21 dni przed terminem obrad Walnego Zgromadzenia. Szczegółowe warunki określa „Regulamin obrad Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Oś Saska” w Warszawie”. Zawiadomienie powinno zawierać czas, miejsce, porządek obrad, informację o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad, informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami oraz informację o prawie zgłaszania w terminie 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia kandydatów na członków Rady Nadzorczej. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko kandydata, zawód, miejsce zamieszkania oraz zgodę kandydata na pełnienie funkcji członka Rady Nadzorczej. Członek ma prawo zgłaszać kandydatów do Rady Nadzorczej również na Walnym Zgromadzeniu.
- Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia mają prawo zgłaszać: Zarząd, Rada Nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
- Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust. 2 w terminie 15 dni przed dniem Walnego Zgromadzenia. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków Spółdzielni powinien być poparty przez co najmniej
10 członków. - Członek ma prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
§ 47
- Walne Zgromadzenie jest ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków.
- Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych przyjętym porządkiem obrad, podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w § 46, z zastrzeżeniem § 57 ust.3.
- Uchwałę uważa się za podjętą, jeżeli była poddana pod głosowanie Walnego Zgromadzenia, a za uchwałą opowiedziała się wymagana w Statucie większość członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu, z zastrzeżeniem ust. 5.
- Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów osób obecnych na Walnym Zgromadzeniu. Większość kwalifikowana wymagana jest:
- dla podjęcia uchwały o zmianie Statutu Spółdzielni- 2/3 głosów;
- o połączeniu Spółdzielni w trybie przewidzianym w art. 96 Prawa Spółdzielczego- 2/3 głosów;
- o odwołaniu członka Rady Nadzorczej- 2/3 głosów
- w sprawie zbycia nieruchomości, nabycia nieruchomości- 3/4 głosów.
- Przy podejmowaniu uchwał w niżej wymienionych sprawach, poza większością kwalifikowaną, konieczne jest aby w posiedzeniu Walnego Zgromadzenia, na którym uchwała była poddana pod głosowanie uczestniczyło co najmniej 20% uprawnionych do głosowania:
- w sprawie likwidacji Spółdzielni – 3/4 głosów na dwóch kolejno następujących po sobie Walnych Zgromadzeniach, w odstępie co najmniej dwóch tygodni;
- w sprawie przywrócenia działalności Spółdzielni- 3/4 głosów,
- w sprawie zbycia mienia po likwidacji Spółdzielni- 3/4 głosów,
- realizacji nowych inwestycji- 3/4 głosów.
- Głosowanie podczas obrad Walnego Zgromadzenia odbywa się jawnie z wyjątkiem udzielenia absolutorium członkom Zarządu oraz wyboru i odwołania członka Rady Nadzorczej oraz odwołania członka Zarządu. Na żądanie 1/10 obecnych, przewodniczący Walnego Zgromadzenia zarządza tajne głosowanie również w innych sprawach,
z wyłączeniem wyboru Prezydium Walnego Zgromadzenia. - Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się w terminie 4 tygodni protokół, który powinien być podpisany przez przewodniczącego i sekretarza Walnego Zgromadzenia.
- Protokoły przechowuje Zarząd Spółdzielni co najmniej 10 lat.
§ 48
- Uchwały Walnego Zgromadzenia obowiązują wszystkich członków Spółdzielni.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia obowiązują również osoby niebędące członkami Spółdzielni, którym przysługuje prawo odrębnej własności lokalu, w takim zakresie w jakim uchwały dotyczą ich praw do lokali.
§ 49
Tryb prowadzenia obrad i przeprowadzenia wyborów oraz podejmowania uchwał określa regulamin Walnego Zgromadzenia.